Aurikuloterapia – terapia ucha

ByBożena Czernecka

Aurikuloterapia – terapia ucha

Aurikuloterapia to metoda znana i wykorzystywana od wieków w leczeniu wielu chorób. Polega na stymulacji specyficznych punktów małżowiny usznej w celu oddziaływania na poszczególne narządy i zaburzenia. Na małżowinie znajdują się receptory wszystkich układów i części ciała. Aurikuloterapia należy do tzw. mikrosystemu, pozwalającego wpływać na nasz organizm poprzez reakcje odruchowe, czyli za pośrednictwem układu nerwowego.

Na dzień dzisiejszy jest to udokumentowana naukowo, dziedzina medycyny, spopularyzowana w krajach Europy Zachodniej, bardzo często praktykowana przez lekarzy.

Aurikuloterapię można stosować jako samodzielny zabieg lub wspomagający w innych dowolnych metodach leczenia jak: fizjoterapia – rehabilitacja, terapia pożywieniem, leczenie farmakologiczne, zwiększając i potęgując ich skuteczność działania. Najlepsze i długofalowe efekty osiąga się oczywiście łącząc kilka metod postepowania jednocześnie.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Pojedyncza sesja aurikuloterapii trwa od 20 do 30 minut, natomiast pierwsza, z uwagi na konieczność przeprowadzenia dokładnej diagnozy i określenia ewentualnych przeciwwskazań, może być dłuższa.

Terapeuta może stymulować pożądane punkty lecznicze za pomocą masażu (akupresura), lasera, prądu lub wykorzystać bardzo cienkie igły akupunkturowe. Zazwyczaj stymulowanych jest ok. 5 punktów na uchu. Często przyklejane są też plastry z bardzo krótkimi igiełkami, turmaliną, ziarnami Vacaccarii, ziarnami gorczycy czy kulkami magnetycznymi Gaussa do samodzielnej stymulacji w domu, celem przedłużenia i wzmocnienia efektu zabiegu.

Ilość i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, czasu jej, współistniejących schorzeń oraz korelacji z innymi metodami leczenia. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie od 4 do 6 sesji w przypadku mniej nasilonych schorzeń i od 8 do 12 w przypadku cięższych. Częstotliwość wykonywanych zabiegów może wahać się od kilku w tygodniu do jednego raz na dwa tygodnie.

Aurikuloterapię można stosować również we wspomaganiu leczenia schorzeń z zakresu:

 • alergologii (katar sienny, astma oskrzelowa, wypryski alergiczne, pokrzywka)
 • andrologii (impotencja, przerost prostaty)
 • dermatologii (trądzik, wyprysk skórny – egzema, bielactwo, półpasiec)
 • endokrynologii (choroby tarczycy, nadnercza, cukrzyca)
 • gastroenterologii (nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, niestrawność, kolka jelitowa, zaburzenia pasażu jelitowego, ból zęba)
 • ginekologii (niepłodność, mięśniaki macicy, torbielowatość jajników, oziębłość płciowa, bolesne miesiączki, nieregularne cykle menstruacyjne, menopauza)
 • psychiki (depresja, znerwicowanie / agresywność, bezsenność)
 • reumatologii, ortopedii (choroba zwyrodnieniowa stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, skolioza, zespół kanału nadgarstka, bóle pięt, kolan, barku)
 • układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, żylaki podudzi, hemoroidy, bóle głowy)
 • urologii, nefrologii (moczenie nocne, niewydolność nerek, kamica dróg moczowych)
 • ogólnej poprawy formy (ogólny dobrostan fizyczny i psychiczny, odchudzanie, palenie tytoniu i inne nałogi).

About the author

Bożena Czernecka administrator

close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Chorzowska 216 40-101 Katowice w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".