Urazy, a Terapia Pożywieniem i naturoterapia

ByBożena Czernecka

Urazy, a Terapia Pożywieniem i naturoterapia

Urazy nigdy nie są planowane. Może się więc zdarzyć, że zanim trafisz do terapeuty, minie trochę czasu. Wiadomo, że im szybsza reakcja tym łatwiejszy proces zdrowienia, dlatego warto od razu podjąć działania zmniejszające konsekwencje kontuzji.

Czy medycyna naturalna ma to pomysł? Oczywiście!

I właśnie o tym kilka słów napisała nasza Terapeutka Żywieniowa Bożena Górek.

Urazy, takie jak krwiaki, kontuzje, złamania kości, skręcenia (naderwania wiązadeł, ścięgien) wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej powodują zastój krwi, a w prosty sposób można zmniejszyć konsekwencję tych urazów poprzez okłady, czy odpowiednie zmiany w swoim jadłospisie. Oczywiście nie zapominając o wizycie fizjoterapeuty lub wcześniej jeśli to konieczne – lekarza.

Korzeń żywokostu to wykorzystywany od stuleci ceniony surowiec zielarski, który leczy złamania, otarcia i zwichnięcia, przyśpiesza regenerację tkanek, działa przeciwzapalnie i ochronnie na skórę. Korzeń żywokostu polecany jest zwłaszcza w przypadku urazów kolana oraz na bolące stawy.

OKŁAD Z OCTU ŻYWOKOSTOWEGO

– kilka łyżek suszonego korzenia żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale) (ilość jest zależna od urazu)
– ocet jabłkowy w takiej ilości, aby namoczyć korzeń

Korzeń włóż do moździerza i dobrze go rozgnieć. Zalej octem jabłkowym i namocz. Po czym nałóż masę żywokostową o grubości co najmniej 1 cm bezpośrednio na miejsce urazu o obwiąż bawełnianym bandażem. Okład można stosować codziennie, pozostawiając go na 3 godziny, ale najwygodniej zrobić okład na całą noc.

Właściwości żywokostu pomogą w leczeniu urazu, a ocet jabłkowy rozproszy zastój krwi.

ODWAR Z KORZENIA ŻYWOKOSTU

W garnuszku umieścić 1–2 łyżeczki suszonego ziela. Zalać 500 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez ok. 10–15 minut. Następnie odstawić pod przykryciem do przestygnięcia. Przecedzić. Tak otrzymany odwar stosuje się zewnętrznie w postaci okładów w przypadku kontuzji, urazów, otarć, zwichnięć, bólu itp.

ZASTOSOWANIE:

W medycynie naturalnej stosuje się go od wieków i znajduje zastosowanie w leczeniu otarć, zwichnięć, złamań i obtłuczeń. Zalecany jest na kolano (i nie tylko) w przypadku różnego typu kontuzji – dlatego w medycynie ludowej nazywano go „żywym gnatem”.
Ten korzeń ma działanie przeciwkrwotoczne.
Korzeń żywokostu przynosi ulgę bolącym stawom. W medycynie naturalnej wykorzystywano go do leczenia schorzeń kręgosłupa, na bóle reumatyczne, w stanach zapalnych ścięgien. Jest zalecany w celu ukojenia zmęczonych mięśni, dlatego powinny po niego sięgać osoby aktywne fizyczne, szczególnie sportowcy i osoby wykonujące ciężkie prace.

DODATKOWE DOSKONAŁE ŚRODKI NA URAZY Z OZNAKAMI ZASTOJU KRWI

Szczypiorek i pieprz kajeński dodawany obficie do diety działa wewnętrzne na organizm rozpraszając zastoje, który pojawiły się po urazie.

A do stosowania zewnętrznego…

…także się przyda szczypiorek, który należy drobno posiekać i wycisnąć z niego sok przez gazę, następnie w uzyskanym soku namoczyć bawełnianą szmatkę i przyłożyć do miejsca jako kompres lub nacierać miejsce urazu.

Chore miejsce można nacierać także OCTEM KAJEŃSKIM.
Gotuj 1 łyżeczkę pieprzu kajeńskiego w 0,5 litrze octu jabłkowego, na minimalnym ogniu, pod przykryciem, przez 10 minut. Po czym bez odcedzania i na gorąco przelej go do buteleczki szklanej, najlepiej ciemnej. Nakładaj na miejsce urazu bez nadmiernego pocierania. Nacieranie takim octem dobrze działa także w bólach artretycznych i reumatycznych.

About the author

Bożena Czernecka administrator

close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Chorzowska 216 40-101 Katowice w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".