Łokieć tenisisty i golfisty

  • Wykorzystaj nowoczesną technologię
  • Odnajdź na nowo życie bez bólu, odzyskaj pełną sprawność

Jeżeli spędzasz dużo czasu na siedzeniu przy klawiaturze komputera, jesteś mechanikiem samochodowym, szwaczką bądź muzykiem to możesz doświadczyć objawów ,,łokcia tenisisty”.

Co to jest łokieć tenisisty?

Jest to stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej, który jest miejscem przyczepu mięśni prostowników nadgarstka. Charakteryzuje się piekącym lub kłującym bólem po zewnętrznej stronie łokcia, który czasami schodzi po przedramieniu aż do nadgarstka po stronie grzbietowej dłoni.

Co to jest łokieć golfisty?

Jeżeli podobny ból odczuwasz po wewnętrznej stronie łokcia, migruje on po przedramieniu do nadgarstka od wewnętrznej strony dłoni to może to oznaczać zapalenie przyczepu zginaczy przedramienia, nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej – tak zwanego ,,łokcia golfisty”. W tym przypadku objawy będzie nasilał uścisk ręki czy naciskanie klamki.

Terapia w obu przypadkach jest podobna. Często wykorzystywana jest jonoforeza, terapia kontrastowa zimno – ciepło, masaż czy ultradźwięki. Pozytywne efekty leczenia zauważa się również przez zastosowanie kinesiotapingu.

Fala uderzeniowa w leczeniu łokcia tenisisty i golfisty

Jednakże według licznych badań naukowych najskuteczniejsze efekty w leczeniu łokcia tenisisty i łokcia golfisty daje zastosowanie fali uderzeniowej.

Sesja terapeutyczna trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut. Dzięki precyzyjnemu skierowaniu bodźca w miejsce objęte stanem zapalnym oraz skuteczności fali uderzeniowej w rozbijaniu powstałych zrostów tkankowych efekt leczniczy jest obserwowany szybciej niż w przypadku innych metod leczenia. Korzystne działanie przeciwzapalne oraz uśmierzenie bólu można uzyskać już po 4-5 zabiegach.

Zapraszamy do naszego gabinetu. W Salveo Katowice spotkasz się z indywidualnym podejściem oraz skutecznymi metodami leczenia, wykorzystywanymi we współczesnej fizjoterapii.

Czy łokieć golfisty i łokieć tenisisty to to samo?

Mimo że schorzenia te dotyczą tego samego stawu, łokieć golfisty i łokieć tenisisty to dwa różne stany chorobowe.

Ich objawy obejmują:

  • ból, który może nasilać się podczas wykonywania ruchów zginania nadgarstka lub odwracania przedramienia,
  • ograniczenie ruchomości w stawie łokciowym,
  • miejscowy obrzęk,
  • zwiększenie wrażliwości na dotyk okolicy łokcia,
  • w niektórych przypadkach może występować mrowienie lub drętwienie ręki.

Odróżnienie łokcia golfisty od łokcia tenisisty może być trudne, ponieważ objawy są do siebie bardzo podobne. Niemniej jednak istnieją pewne cechy charakterystyczne dla każdego z tych stanów, które mogą pomóc w ich rozróżnieniu:

  • umiejscowienie bólu: objaw łokcie golfisty to ból na wewnętrznej stronie łokcia, z kolei objawy łokcia tenisisty to dolegliwości bólowe na zewnętrznej stronie łokcia,
  • ból w łokciu golfisty zazwyczaj nasila się podczas chwytania przedmiotów dłonią zwróconą do wewnątrz, z kolei przy łokciu tenisisty nasila się głównie podczas chwytania ręką obróconą w stronę grzbietową.

Leczenie łokcia golfisty w Katowicach

Leczenie łokcia golfisty może obejmować wiele zróżnicowanych kroków. Plan leczenia dopasowywany jest przez terapeutę do stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości. Bardzo często zalecane są odpoczynek i unikanie działań, które nasilają ból w okolicy łokcia, aby dać czas na wygojenie się zapalenia. Doraźnie sprawdzają się okłady z lodu na obszarze bolesnym, które pozwalają na zmniejszenie obrzęku i bólu oraz noszenie opaski kompresyjnej. Podczas fizjoterapii zastosowanie mają ćwiczenia na łokieć golfisty, a także masaż oraz fala uderzeniowa. W wyjątkowo skomplikowanych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych bądź iniekcji kortykosteroidów w celu łagodzenia objawów.

Łokieć tenisisty — leczenie w Katowicach

Osoby, które borykają się z bólem łokcia i otrzymały diagnozę, zastanawiają się, jak leczyć łokieć tenisisty. Podobnie jak w przypadku schorzenia golfisty może ono obejmować kilka metod, takich jak:

  • odpoczynek,
  • lodowe okłady,
    stosowanie opaski uciskowej, aby zmniejszyć obciążenie ścięgien,
  • masaże,
  • rozciąganie,
  • fala uderzeniowa,
  • farmakoterapia.

Najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem lub rehabilitantem, aby dostosować leczenie łokcia tenisisty do indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania stanu chorobowego. W niektórych przypadkach, gdy działanie zachowawcze nie przynosi poprawy, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Czym grozi nieleczony łokieć golfisty i tenisisty?

Dopóki ból łokcia tenisisty i golfisty nie jest bardzo uciążliwy, wiele osób ignoruje go. Należy jednak pamiętać, że zaniedbane schorzenie może prowadzić do nasilenia objawów oraz potencjalnych skutków ubocznych, takich jak bardziej intensywny i przewlekły ból, który może wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz ograniczenie ruchomości w stawie łokciowym. Ponadto nieleczony stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia ścięgien i tkanek, co z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań, a w wyniku niestabilności biomechanicznej spowodowanej brakiem leczenia, ból może przenieść się na inne obszary ciała, prowadząc do dodatkowych problemów ze zdrowiem.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie, jeśli pojawią się objawy łokcia tenisisty lub łokcia golfisty, aby uniknąć poważniejszych skutków ubocznych.