Blog

fizjoterapia

Na co zwrócić uwagę wybierając fizjoterapeutę?

Wybór odpowiedniego specjalisty jest kluczowy dla skuteczności terapii. Aby znaleźć dobrego fizjoterapeutę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak kwalifikacje, doświadczenie oraz podejście terapeuty do pacjenta.

ból nadgarstka

Rodzaje dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty

Dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty mogą obejmować szeroki zakres problemów zdrowotnych, zarówno bólowych, jak i związanych z układem ruchu. Poniżej omówimy różne rodzaje dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty, oraz jak specjalista może pomóc w ich leczeniu.

fizjoterapia w Salveo Katowice

Kiedy i z czym zgłosić się do fizjoterapeuty

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnym dolegliwościom związanym z układem ruchu. Wizyta u fizjoterapeuty może być pomocna w przypadku bólu kręgosłupa, przewlekłego bólu, bólów głowy, wad postawy, a także w profilaktyce i prewencji problemów zdrowotnych.

joga na ból pleców

Zapobieganie bólom pleców dzięki zmianie trybu życia i ćwiczeniom – jak to zrobić?

Bóle pleców są powszechnym problemem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Przyczyny mogą być różnorodne, od złej postawy po długotrwałe siedzenie przy biurku. Jednak istnieją skuteczne metody zapobiegania tym dolegliwościom, które obejmują zmianę trybu życia i regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. W tym artykule omówimy, jakie kroki można podjąć, aby redukować ryzyko wystąpienia bólów pleców oraz jakie konkretne ćwiczenia mogą przynieść ulgę i wzmocnić mięśnie pleców.

zdrowe plecy

Diagnostyka i leczenie bólu pleców

Ból pleców to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi na całym świecie, co więcej, zmaga nie z nim coraz więcej ludzi. Diagnostyka i leczenie tego schorzenia stanowią istotny obszar medycyny, mający ogromne znaczenie dla jakości życia pacjentów. W poradniku przyjrzymy się różnym metodom diagnozowania oraz skutecznym strategiom terapeutycznym, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym z powodu bólu pleców.

ból pleców

Od czego bolą plecy? Najczęstsze przyczyny bólu pleców

Ból pleców to powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Tutaj zastanowimy się nad przyczynami omawiając jego przyczyny. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże zrozumieć, jak radzić sobie z bólem pleców oraz jak unikać jego wystąpienia w przyszłości.

blizna

Jak pozbyć się blizny po operacji? Jak pomaga terapia blizny u fizjoterapeuty?

Wśród wielu wyzwań, jakie niesie za sobą rekonwalescencja po operacji, blizny często stają się jednym z większych. Jak skutecznie zminimalizować ich wpływ na wygląd i funkcjonowanie? To pytanie nurtuje wielu pacjentów przechodzących przez etap gojenia się po zabiegu chirurgicznym. W poszukiwaniu odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na terapię blizny, która może przynieść liczne korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się metodom pomagającym w eliminacji zabliźnień po operacji, a także wyjaśnimy, w jaki sposób terapia blizny pod opieką fizjoterapeuty może okazać się kluczowym elementem rekonwalescencji po zabiegu.

mężczyzna

Fizjoterapeuta uroginekologiczny dla mężczyzn – kiedy warto zgłosić się do urofizjoterapeuty?

Panuje powszechne przekonanie, że problemy dotyczące nietrzymania moczu czy bólu podczas współżycia dotyczą wyłącznie kobiet. W rzeczywistości jednak fizjoterapia urologiczna dla mężczyzn to odpowiedź na wiele problemów zdrowotnych, które dotykają panów w różnym wieku. Kiedy warto wybrać się do urofizjoterapeuty? Na jakie męskie przypadłości pomoże taki specjalista?

kobieta w ciąży u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży – dlaczego warto?

Choć fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż dziedzina, która musi przekonywać do siebie potencjalnych pacjentów, wśród kobiet ciężarnych ta forma rehabilitacji staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego, wszak fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży to bezpieczny i skuteczny sposób na złagodzenie ciążowych przypadłości oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań porodowych i poporodowych. Sprawdź, w czym dokładnie pomoże urofizjoterapeuta w ciąży i kiedy warto się do Niego wybrać!

fizjoterapia w Katowicach

Fizjoterapeuta po porodzie. Kiedy do fizjoterapeuty proginekologicznego po porodzie?

Początek nowej przygody z macierzyństwem to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jednakże, pośród radości i euforii, które towarzyszą narodzinom dziecka, wiele kobiet doświadcza pewnych trudności związanych z ciałem i zdrowiem. Coraz więcej z nich zaczyna zastanawiać się, gdzie szukać pomocy, kiedy i czy w ogóle warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie. W tym artykule omówimy, dlaczego fizjoterapeuta po ciąży może mieć kluczowy wpływ na powrót do pełni sprawności po porodzie oraz kiedy warto udać się na wizytę.

miednica w rękach fizjoterapeutki uroginekologicznej z Katowic

Wizyta u fizjoterapeutki ginekologicznej – przygotuj się dobrze

Nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, bóle w okolicy miednicy… Jeśli zmagasz się z którymś z tych problemów, fizjoterapia uroginekologiczna może Ci pomóc. Jest to dziedzina fizjoterapii zajmująca się leczeniem zaburzeń mięśni dna miednicy, które mogą powodować wiele nieprzyjemności w życiu codziennym oraz seksualnym. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać podczas wizyty i jak się do niej przygotować, by była jak najbardziej owocna.

rehabilitacja biodra

Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Zabieg endoprotezy biodra może być niezwykle korzystny dla osób z problemami z tym stawem, ponieważ przywraca ruchomość, zmniejsza ból i polepsza jakość życia. Co ważne, proces rehabilitacji jest nieodzownym elementem w drodze do pełnego powrotu do zdrowia. Wymaga od pacjenta cierpliwości, zaangażowania i współpracy z zespołem medycznym. Dziś odpowiadamy na często zadawane pytanie — jak długo trwa rekonwalescencja po wymianie stawu biodrowego.

kobieta terapia fizjoureginekologiczna

Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego? W jakich przypadkach pomaga fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Od jakiegoś czasu można zauważyć bardzo pozytywny trend, który polega na tym, że coraz więcej osób świadomie podchodzi do kwestii związanych ze swoim ciałem, a więc sprawności fizycznej, dolegliwości bólowych, które mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które ze względu na budowę swojego ciała niejednokrotnie borykają się z problemami dotyczącymi mięśni zlokalizowanych w obrębie miednicy. Specjalistą, który może pomóc im w wielu przypadkach jest fizjoterapeuta uroginekologiczny.

uśmiechnięta kobieta

Fizjoterapia uroginekologiczna – na czym polega?

Z roku na rok fizjoterapia cieszy się coraz większą popularnością, a kolejne osoby przekonują się o jej zaletach i, przede wszystkim, skuteczności. Fizjoterapeuci pomagają w bardzo wielu problemach, dotyczących różnych części ciała, a niektórzy specjalizują się w konkretnych obszarach. Przykładem może być terapeuta uroginekologiczny. To stosunkowo młoda specjalizacja, dlatego warto powiedzieć na jej temat nieco więcej.

zabieg falą uderzeniową w Katowocahc w Salveo

Fala uderzeniowa — co to jest? Jak działa fala uderzeniowa?

Rehabilitacja oraz fizjoterapia to dziedziny, które na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromną transformację. Wdrożono nowe metody terapii, które pozwalają nie tylko na osiągnięcie lepszych efektów, ale także w krótszym czasie. Jednym z nowatorskich sposobów, które wykorzystujemy w naszym gabinecie w Katowicach, jest fala uderzeniowa. Co warto o niej wiedzieć?

morskie powietrze

Inhalacje wodorem – co dają, korzyści

Zabieg, który jest szybki, skuteczny i daje natychmiastowe efekty, pozytywnie wpływając na pracę całego organizmu? To możliwe! Inhalacje wodorem zyskują coraz więcej zwolenników i nic w tym dziwnego. Dzięki nim możesz zadbać o zdrowie, doskonałe samopoczucie i świetny wygląd, a przy tym zabieg nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych! Sprawdź, jakie korzyści przynoszą inhalacje wodorem i kto może z nich skorzystać.

Chiński zegar

Czy Wiesz, że w ciągu doby, co dwie godziny twój organizm koncentruje swoją uwagę na innym narządzie/systemie? Przez ten czas, raz na dobę jest właśnie czas jego maksymalnej aktywacji.

Yamamoto

Nowa Akupunktura Czaszki Doktora Yamamoto jest jak nazwa wskazuje, systemem relatywnie nowym. Doktor Toshikatsu Yamamoto z Japonii podczas swoich doświadczeń z pacjentami odkrył, że obszary na głowie i szyi są powiązane z narządami i organami wewnętrznymi człowieka.

Słowo o akupunkturze

W tradycyjnym nauczaniu metod akupunktury oznacza to, że osoba wykonująca zabiegi nie powinna mieć wątpliwości co do skuteczności – rezultaty powinny być widoczne natychmiastowo.

Masaż tensegracyjny

Co to jest masaż tensegracyjny ?
Jest to rodzaj masażu leczniczego, a jego celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia, funkcji kończyn oraz pozbycie się źródła bólu.
Dlaczego akurat nazwa tensegracja ?

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – PRZYCZYNY I REHABILITACJA

To jedna z najczęściej spotykanych neuropatii obwodowych, spowodowana zwiększeniem ciśnienia w kanale nadgarstka lub zmniejszeniem jego objętości, która prowadzi do ucisku i zaburzeń ukrwienia nerwu pośrodkowego.
Cieśń nadgarstka to sztywna przestrzeń o włóknisto-kostnych ścianach. Częściej spotykana u kobiet niż u mężczyzn.(czytaj więcej …)

Rozstępy

Rozstępy (striae distensae) to wrzecionowate pasma wyglądem przypominające bliznę przebiegające równolegle wykazujące również wiele jej cech w obrazie histopatologicznym.

Krzem w różnych dziedzinach życia

Czy wiedziałeś, że krzem jest drugim najważniejszym pierwiastkiem na naszej planecie, zaraz po tlenie? Udział wagowy zawartości krzemu w zewnętrznych sferach Ziemi wynosi prawie 27%.
Naukowcy Seaborn i Nielsen, udowodnili istotną rolę krzemu w syntezie włókien kolagenowych. Z kolei Reffit i współpracownicy udowodnili, iż kwas ortokrzemowy w stężeniach fizjologicznych stymuluję syntezę kolagenu. Dzięki procesowi krystalizacji nasze kości są twardsze. Natomiast za elastyczność kości odpowiada właśnie kolagen.

Refleksoterapia twarzy

Refleksologia jest starożytną i naturalną formą uzdrawiania służąca ludziom od stuleci.
Refleksologia to forma zdecydowanego, a zrazem delikatnego masażu działającego na obszary refleksyjne na twarzy w celu:

  • Obniżenia poziomu napięcia w ciele fizycznym
  • Świadomego wyciszenia umysłu
  • Oswojenia emocji
  • Nawiązania świadomej więzi z poziomem duchowym

(czytaj więcej …)

AKUPUNKTURA UCHA czyli czym jest aurikuloterapią i kiedy z niej korzystać

Aurikuloterapia to metoda znana i wykorzystywana od wieków w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Co ważniejsze, udokumentowana naukowo dziedzina medycyny i bardzo często praktykowana przez lekarzy.

 

Wyobraź sobie, że na małżowinie znajdują się receptory wszystkich układów i części ciała, taka mała mapa ciała. Stymulując, poprzez użycie małych igieł, specyficznych punktów ucha, oddziałujemy na poszczególne narządy i problemy z nimi związane. Aurikuloterapia należy do tzw. mikrosystemu, pozwalającego wpływać na nasz organizm poprzez reakcje odruchowe, czyli za pośrednictwem układu nerwowego.

Stres w diecie

Wszyscy wiemy, że stres ma na nas negatywny wpływ, ale czy na pewno jesteśmy świadomi jak bardzo potrafi władać naszym organizmem?

Według najnowszych badań stres może sprawiać, że Twoje ciało zareaguje na zdrowy posiłek z sałatą podobnie jak na cheeseburgera z podwójnym bekonem.
Badania przeprowadzone na 58 kobietach, pokazały neutralizację korzyści jedzenia zdrowych posiłków.
(czytaj więcej …)

URAZY – JAK SOBIE RADZIĆ NATURALNYMI SPOSOBAMI

Urazy nigdy nie są planowane i nie zawsze uważamy, że jest nam od razu potrzebna pomoc fizjoterapeuty. Może się więc zdarzyć, że zanim do niego trafisz, minie trochę czasu.
Dlatego warto od razu zrobić coś, co pomoże zmniejszyć konsekwencje kontuzji czy urazu, pamiętają, że im szybsza reakcja tym łatwiejszy będzie proces zdrowienia.
Czy medycyna naturalna ma to pomysł? Oczywiście!(czytaj więcej …)

JAK DZIAŁA MASAŻ I DLACZEGO JEST NAM POTRZEBNY

Masaż, jako forma oddziaływania na drugiego człowieka poprzez dotyk, praktykowana jest od starożytności. Na początku celem masażu było jedynie rozluźnienie, z czasem zaczęto zauważać także jego działanie lecznicze.
Przez setki lat opracowano wiele rodzajów masażu, dopasowując go do potrzeb człowieka.(czytaj więcej …)