AKUPUNKTURA UCHA czyli czym jest aurikuloterapią i kiedy z niej korzystać

ByBożena Czernecka

AKUPUNKTURA UCHA czyli czym jest aurikuloterapią i kiedy z niej korzystać

Aurikuloterapia to metoda znana i wykorzystywana od wieków w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Co ważniejsze, udokumentowana naukowo dziedzina medycyny i bardzo często praktykowana przez lekarzy.

Wyobraź sobie, że na małżowinie znajdują się receptory wszystkich układów i części ciała, taka mała mapa ciała. Stymulując, poprzez użycie małych igieł, specyficznych punktów ucha, oddziałujemy na poszczególne narządy i problemy z nimi związane. Aurikuloterapia należy do tzw. mikrosystemu, pozwalającego wpływać na nasz organizm poprzez reakcje odruchowe, czyli za pośrednictwem układu nerwowego.

Stosowanie aurikuloterapii:

 • jako samodzielny zabieg – doskonale sprawdza się w nagłych wypadkach,
 • jako zabieg wspomagający w innych dowolnych metodach leczenia, takich jak fizjoterapia, terapia pożywieniem, leczenie farmakologiczne – zwiększając i potęgując ich skuteczność działania. Najlepsze i długofalowe efekty osiąga się oczywiście łącząc kilka metod postępowania jednocześnie.

JAK WYGLĄDA ZABIEG AURIKULOTERAPII

 1. Pierwsza sesja obejmuje wywiad i diagnozę.
 2. Pojedyncza sesja aurikuloterapii trwa od 20 do 30 minut.
 3. Terapeuta może stymulować pożądane punkty lecznicze za pomocą masażu (akupresura), lasera, prądu lub wykorzystać bardzo cienkie igły akupunkturowe. 
 4. Zazwyczaj w trakcie jednego zabiegu stymulowanych jest ok. 5 punktów na uchu.
 5. Często przyklejane są też plastry z bardzo krótkimi igiełkami, turmaliną, ziarnami Vacaccarii, ziarnami gorczycy czy kulkami magnetycznymi Gaussa do samodzielnej stymulacji w domu, celem przedłużenia i wzmocnienia efektu zabiegu.
 6. Ilość i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, czasu jej trwania, współistniejących schorzeń oraz czy łączymy ją z innymi metodami leczenia.
 7. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie od 4 do 6 sesji w przypadku mniej nasilonych schorzeń i od 8 do 12 w przypadku cięższych.
 8. Częstotliwość wykonywanych zabiegów to od kilku w tygodniu do jednego raz na dwa tygodnie.

W jakich schorzeniach i obszarach pomaga aurikuloterapia:

 • Alergologia (katar sienny, astma oskrzelowa, wypryski alergiczne, pokrzywka).
 • Andrologia (impotencja, przerost prostaty).
 • Dermatologia (trądzik, wyprysk skórny – egzema, bielactwo, półpasiec).
 • Endokrynologia (choroby tarczycy, nadnercza, cukrzyca).
 • Gastroenterologia (nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, niestrawność, kolka jelitowa, zaburzenia pasażu jelitowego, ból zęba).
 • Ginekologia (niepłodność, mięśniaki macicy, torbielowatość jajników, oziębłość płciowa, bolesne miesiączki, nieregularne cykle menstruacyjne, menopauza).
 • Zaburzenia psychiki (depresja, znerwicowanie / agresywność, bezsenność).
 • Reumatologia, ortopedia (choroba zwyrodnieniowa stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, skolioza, zespół kanału nadgarstka, bóle pięt, kolan, barku).
 • Układ sercowo-naczyniowy (nadciśnienie tętnicze, żylaki podudzi, hemoroidy, bóle głowy).
 • Urologia, nefrologia (moczenie nocne, niewydolność nerek, kamica dróg moczowych).
 • Ogólna poprawy formy (ogólny dobrostan fizyczny i psychiczny, odchudzanie, palenie tytoniu i inne nałogi).

Akupunktura ucha jest bardzo skuteczną a jednocześnie nie posiadającą skutków ubocznych formą terapii.

Jeśli masz problemy w którymś z wymienionych obszarów, zapraszamy do kontaktu. Nasi fizjoterapeuci na pewno dobiorą dla Ciebie indywidualną terapię.

About the author

Bożena Czernecka administrator

close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Chorzowska 216 40-101 Katowice w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".