Stres w diecie

Stres w diecie

Wszyscy wiemy, że stres ma na nas negatywny wpływ, ale czy na pewno jesteśmy świadomi jak bardzo potrafi władać naszym organizmem?

Według najnowszych badań stres może sprawiać, że Twoje ciało zareaguje na zdrowy posiłek z sałatą podobnie jak na cheeseburgera z podwójnym bekonem.
Badania przeprowadzone na 58 kobietach, pokazały neutralizację korzyści jedzenia zdrowych posiłków

Naukowcy najpierw karmili badane kobiety posiłkami bogatymi w tłuszcze nasycone, a następnie kilka tygodni później, posiłkami o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Przed i po każdym posiłkiu kobiety wypełniały ankietę dotyczącą aktualnego poziomu stresu/lęku.

Odkrycia naukowców były zaskakujące.

Dla kobiet, które określały swój poziom stresu jako niski, posiłek bogaty w tłuszcze nasycone powodował wytwarzanie większej ilości białek C-reaktywnych, wskazujących na wyższy poziom stanu zapalnego. Jest to dość typowe i zrozumiałe, dlatego dieta bogata w posiłki o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych jest bardziej rekomendowana mając powyższe na uwadze.

Zaskakujące natomiast były kolejne wyniki badan, a wręcz szokujące. Kobiety, które w ankiecie określały poziom stresu jako wysoki miały takie same reakcje na oba posiłki. Białko C- reaktywne i stan zapalny wzrastał zarówno po zdrowym posiłku jak i niezdrowym posiłku!

Główny autor J.K. Kiecolt- Glaser powiedział: “ Niespodzianka polega na tym, że w stresie zdrowy posiłek wygląda dla organizmu tak samo jak posiłek z wysoką zawartością tłuszczy nasyconych. To jest coś z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy”.

Sposobem na zmniejszenie stresu może być masaż. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak masaż może pomóc w obniżeniu stresu, zapoznaj się z naszym artykułem: masaż na stres.