Krzem w różnych dziedzinach życia

Krzem w różnych dziedzinach życia

Czy wiedziałeś, że krzem jest drugim najważniejszym pierwiastkiem na naszej planecie, zaraz po tlenie? Udział wagowy zawartości krzemu w zewnętrznych sferach Ziemi wynosi prawie 27%.

Naukowcy Seaborn i Nielsen, udowodnili istotną rolę krzemu w syntezie włókien kolagenowych. Z kolei Reffit i współpracownicy udowodnili, iż kwas ortokrzemowy w stężeniach fizjologicznych stymuluję syntezę kolagenu. Dzięki procesowi krystalizacji nasze kości są twardsze. Natomiast za elastyczność kości odpowiada właśnie kolagen.

Brak krzemu w kolagenie może doprowadzić do zwyrodnień i przedwczesnych procesów  starzenia się organizmu. Proces ten rozpoczyna się od zaniku chrząstki stawowej, co powoduje odsłonięcie powierzchni kostnych, które z kolei prowadzą do zniekształceń. Szczególnie osoby aktywne fizycznie przeciążają układ kostno-stawowy, co sprawia, iż brak krzemu wzmaga ryzyko zniekształcania stawów i kontuzji.

Aktywność fizyczna wzmaga ryzyko

Zazwyczaj największym ryzykiem objęte są stawy podtrzymujące ciało, czyli kręgosłup, biodra, kolana, stopy i niektóre stawy rąk. Dlatego też osoby uprawiające takie sporty jak skoki, biegi, podnoszenie ciężarów, gimnastykę, siatkówkę, piłkę nożną i koszykówkę, powinny uzupełniać krzem profilaktycznie, a nie w momencie, gdy pojawią się pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Regeneracja komórek

Krzem w regeneracji komórek sprawdza się w przypadku leczenia urazów, a nawet ma działanie profilaktyczne. Mogą się o tym przekonać osoby, które doświadczyły poważnych kontuzji. Krzem organiczny ma zbawienne działanie w przypadku chorób układu krążenia (wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca i nadciśnienie krwi). Krzem organiczny stwarza idealne warunki do komunikacji między mózgiem, a układem krwionośnym. To powoduje, że powinien stosować go każdy – niezależnie od wieku czy sposobu życia.

Niedobór krzemu może nam bardzo skomplikować życie i doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji takich jak niska odporność, czy większa skłonność do urazów mechanicznych. Odgrywa niezastąpioną rolę w profilaktyce chorób  (osteoporoza, Alzheimer, cukrzyca i między innymi choroby nowotworowe). Wybierając suplementy z krzemem, najlepiej wybrać te które mają w sobie największe stężenie Si-G5.

 

W sferze sportu profesjonalnego, krzem jest nie tylko ważny z uwagi na duże obciążenia jakim stawy są poddawane, lecz również z uwagi na stres związany z zawodami. Uzupełnienie pokładów krzemu w organizmie, pozwala się wyciszyć i skoncentrować, ponieważ ma on wpływ na układ nerwowy. Lepszy sen i wzmocnione procesy myślowe, sprzyjają lepszym wynikom. Dodatkowo krzem ma bardzo duże znaczenie w procesie rehabilitacji, a także przyspiesza okres regeneracji organizmu w momencie roztrenowania.

Profilaktyka

Szczególnie u aktywnych fizycznie osób po 35 roku życia, suplementacja krzemem jest bardzo ważna. Tym bardziej, iż nasze stawy narażone są na nierówny tryb życia. Często siedzimy pół dnia w biurze i następnie udajemy się na siłownie, gdzie nasz organizm poddawany jest intensywnemu treningowi. Nie sprzyja to unikaniu urazów i kontuzji. Co więcej nie tylko jest to niebezpieczne dla stawów, ale również serce i układ krążenia są zagrożone.

 

Krzem posiada również inne właściwości korzystne dla naszego organizmu. Rodząc się mamy go bardzo dużo, lecz z wiekiem poziom tego pierwiastka w naszych organizmach spada drastycznie.