Fala uderzeniowa — co to jest? Jak działa fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa — co to jest? Jak działa fala uderzeniowa?

Rehabilitacja oraz fizjoterapia to dziedziny, które na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromną transformację. Wdrożono nowe metody terapii, które pozwalają nie tylko na osiągnięcie lepszych efektów, ale także w krótszym czasie. Jednym z nowatorskich sposobów, które wykorzystujemy w naszym gabinecie w Katowicach, jest fala uderzeniowa. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest fala uderzeniowa?

Na samym początku warto wyjaśnić, jak działa fala uderzeniowa. Jest to mechaniczna fala wyróżniająca się niewielką częstotliwością. Aparatura wykorzystywana podczas zabiegów wytwarza ją pod ciśnieniem, dzięki czemu przenika głęboko przez pokrywy skórne, trafiając bezpośrednio w leczone miejsce.

Fala uderzeniowa pozwala na leczenie tkanek miękkich — mięśni, ścięgien czy pochewek. Dzięki niej poprawia się metabolizm komórek, cyrkulacja krwi, a także pobudzana jest produkcja kolagenu.

Zabieg dla większości pacjentów nie jest bolesny, jednak w czasie jego trwania odczuwalne mogą być impulsowe uderzenia.

Działanie fali uderzeniowej w rehabilitacji, na co pomaga?

Wyjaśniliśmy już, na czym polega fala uderzeniowa w rehabilitacji, warto jednak dokładnie wyjaśnić jakie efekty daje. W naukowych źródłach znaleźć można szereg korzyści, które wynikają z wdrożenia jej do procesu leczenia. Dla wielu pacjentów bardzo ważne jest jej działanie przeciwbólowe. Ponadto dzięki fali uderzeniowej stany zapalne są niwelowane, a kości zrastają się szybciej. Jej działanie może złagodzić lub wyeliminować zmiany zwyrodnieniowe bądź zwapnienia. Dodatkowo zabieg odpręża i rozluźnia.

Warto zaznaczyć, że fala uderzeniowa (również zabiegi fali uderzeniowej w Katowicach w Salveo) ma nie tylko doskonały wpływ na zdrowie, ale i urodę — zmniejsza widoczność blizn oraz rozstępów.

Co ważne, w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne zabiegu. Pacjenci czasem skarżą się na zwiększenie bólu w przypadku zwapnień. Mija on zazwyczaj w czasie kilku dni. Pojawić mogą się także zaczerwienienia, krwiaki i obrzęki. Nie są to jednak powody do niepokoju.

Wskazania do fali uderzeniowej w fizjoterapii

Jak można zauważyć, leczenie falą uderzeniową może przyniesie szereg korzyści dla pacjenta. Najczęściej stosowane jest w schorzeniach narządów ruchu. Zaleca je ze względu na efektywność oraz stosunkowo szybkie rezultaty — czasem są one widoczne już po pierwszym zabiegu. Wskazaniami do zabiegów falą uderzeniową w Katowicach są m.in.:

 • bóle kręgosłupa szyjnego i stawu barkowego,
 • bóle pięt oraz ostróg piętowych — w przypadku tego schorzenia fala uderzeniowa jest bardzo często zalecanym, skutecznym sposobem leczenia,
 • bóle łokci — tzw. łokieć golfisty i tenisisty,
 • bóle ścięgien wywołane zapaleniem,
 • halluksy,
 • stan po urazie narządu ruchu,
 • stany zapalne przyczepu mięśni oraz powięzi podeszwowej,
 • terapia punktów spustowych,
 • trudności w zrastaniu się kości po złamaniu,
 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • zapalenia rozcięgna podeszwowego,
 • zapalenia stożka rotatorów,
 • zwapnienia w okolicy ścięgien,
 • zwyrodnienie w okolicy nadgarstka.

Warto podkreślić, że są to jedynie wybrane zalecenia do wdrożenia terapii falą uderzeniową. Doskonale sprawdza się jako metoda leczenia, a także forma rehabilitacji po przeprowadzonych zabiegach. Specjalista — rehabilitant, fizjoterapeuta lub lekarz — mogą wdrożyć ją także w innych przypadkach, gdy ich zdaniem okaże się to skuteczne i efektywne.