Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej – przygotuj się dobrze!

Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej – przygotuj się dobrze!

Nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, bóle w okolicy miednicy… Jeśli zmagasz się z którymś z tych problemów, fizjoterapia uroginekologiczna może Ci pomóc. Jest to dziedzina fizjoterapii zajmująca się leczeniem zaburzeń mięśni dna miednicy, które mogą powodować wiele nieprzyjemności w życiu codziennym oraz seksualnym. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać podczas wizyty i jak się do niej przygotować, by była jak najbardziej owocna.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego to bardzo ważny element w drodze do prawidłowej diagnostyki i zdrowienia. Warto wiedzieć, jak się naszykować, aby uzyskać jak najlepszą opiekę i pomoc. Pierwszym krokiem jest wybranie fizjoterapeuty uroginekologicznego, który ma odpowiednie kwalifikacje i dobre referencje. W naszym Centrum Aktywnej Rehabilitacji w Katowicach znajdziesz doświadczonych specjalistów w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej, posiadających doświadczenie w pracy z mięśniami miednicy.

Po wyborze fizjoterapeuty należy przygotować dokumenty związane z historią stanu zdrowia, aby w czasie wizyty specjalista mógł się z nimi zapoznać, a co za tym idzie, lepiej zrozumieć problem i potrzeby pacjentki, pacjenta. Dobrze jest przemyśleć, jakie ma się oczekiwania wobec wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego i w jakim zakresie potrzebna jest pomoc. Warto także zastanowić się nad listą pytań do zadania w czasie wizyty, tak aby nic ważnego nie umknęło w czasie jej trwania. Tuż przed spotkaniem z fizjoterapeutą bardzo ważne jest zadbanie o higienę intymną, jednakże nie ma konieczności wykonywania depilacji.

Wizyta uroginekologiczna — jak się ubrać?

Kwestia ubioru na wizytę uroginekologiczną jest często poruszana przez nasze pacjentki i naszych pacjentów. Ważne jest, aby wybrać odzież, która będzie wygodna i umożliwi przeprowadzenie badania przez urofizjoterapeutę oraz wykonanie z nim ćwiczeń. Najlepiej jest ubrać się w luźne spodnie i koszulę lub bluzkę. Dobrze sprawdza się także: top, T-shirt, legginsy lub krótkie spodenki. Należy unikać zbyt obcisłych ubrań krępujących ruchy, jak i zbyt luźnych, które mogą być niewygodne podczas pracy z urofizjoterapuetą. Panie powinny zrezygnować z rajstop, które są zdecydowanie trudniejsze do ściągnięcia i założenia niż spodnie.

Jak wygląda wizyta u urofizjoterapeuty?

Przygotowania poczynione, czas na wizytę! Czego można spodziewać się w gabinecie urofizjoterapeuty? Pierwszym krokiem jest wywiad medyczny, w czasie którego specjalista porusza kwestie związane ze stanem zdrowia, objawami oraz historią medyczną. Na tym etapie bardzo ważna jest szczerość, aby fizjoterapeuta mógł w pełni zrozumieć problemy i potrzeby. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego pozwalającego na sprawdzenie napięcia i funkcjonowania mięśni dna miednicy. Badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego przypomina to w gabinecie ginekologa, dlatego nie powinno być powodem do stresu i obaw. Terapeuta może również ocenić postawę i sposób poruszania się, ponieważ problemy w tym zakresie także mogą mieć wpływ na miednicę.

Na podstawie zebranych informacji urofizjoterapueta opracowuje indywidualny plan terapeutyczny, który może zawierać: ćwiczenia (sposób ich wykonywania pokazywany jest w gabinecie w czasie wizyty), techniki manualne, edukację dotyczącą higieny i sposobu życia oraz inne zalecenia. Pierwsza wizyta w gabinecie urofizjoterapeutki trwa zazwyczaj około godziny.

W zależności od stanu zdrowia, fizjoterapueta może zalecić kolejne wizyty, aby monitorować postępy i dostosować plan terapeutyczny.