Choć fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż dziedzina, która musi przekonywać do siebie potencjalnych pacjentów, wśród kobiet ciężarnych ta forma rehabilitacji staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego, wszak fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży to bezpieczny i skuteczny sposób na złagodzenie ciążowych przypadłości oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań porodowych i poporodowych. Sprawdź, w czym dokładnie pomoże urofizjoterapeuta w ciąży i kiedy warto się do Niego wybrać!
Table of Contents
ToggleUrofizjoterapeuta w ciąży – w czym może pomóc?
Fizjoterapia uroginekologiczna to dział fizjoterapii, zajmujący się zaburzeniami w obrębie mięśni dna miednicy oraz układu moczowo-płciowego. Ponieważ w okresie ciąży mięśnie dna miednicy oraz narządy płciowe i układ moczowy są szczególnie narażone na przeciążenie, uszkodzenie i różnego rodzaju dysfunkcje, urofizjoterapeuta w ciąży to świetne rozwiązanie! Wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży pomogą:
- we wzmacnianiu mięśni dna miednicy;
- w ćwiczeniu mięśni Kegla, technik relaksacyjnych i oddechowych, w celu lepszego przygotowania się do porodu;
- w niwelowaniu bólu spojenia łonowego, miednicy i krzyża;
- w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia powikłań poporodowych, takich jak np. nietrzymanie moczu.
Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po połogu może pomóc w walce ze skutkami ciąży i porodu, ale znacznie szybciej i łatwiej można uzyskać pożądane rezultaty, wybierając się do urofizjoterapeuty już w czasie ciąży. Kiedy jednak jest najlepszy czas na taką wizytę? Czy fizjoterapeuta uroginekologiczny przed porodem, w 8 lub 9 miesiącu ciąży to odpowiedni moment na rozpoczęcie ćwiczeń?
Z pewnością jest to czas, kiedy można jeszcze przygotować się do porodu i ułatwić sobie powrót do pełnego zdrowia i sprawności, gdy maluszek będzie już na świecie. Jednak optymalny moment na wizytę u specjalisty z zakresu uroginekologii to początek drugiego trymestru ciąży. To czas, gdy mija większość uciążliwych dolegliwości uniemożliwiających normalne funkcjonowanie (jak mdłości i wymioty), zmniejsza się ryzyko poronienia, a rosnący brzuszek nie odbiera jeszcze przyszłej mamie energii do działania.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny przed porodem – efekty także po ciąży!
Gdy dziecko jest już na świecie, młodej mamie trudno znaleźć chwilę dla siebie, nie mówiąc już o regularnych wizytach u specjalisty. Dlatego warto zadbać o fizjoterapię uroginekologiczną już przed porodem, ponieważ nie tylko pomoże ona przejść przez piękny, ale i wymagający okres ciąży i ułatwi wydanie dziecka na świat, ale i przyniesie mnóstwo korzyści po okresie ciąży i połogu!
Wzmocnione w czasie ciąży mięśnie dna miednicy przyspieszą regenerację ciała, w krótkim czasie przywracając dobre samopoczucie i ponowną satysfakcję z życia seksualnego. Poznane w czasie ciąży ćwiczenia pomogą szybko wrócić do dawnej sylwetki, zwalczyć bóle miednicy, czy przyspieszyć gojenie się blizny po nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu.
Pomyśl też o wizytach u fizjoterapeuty uroginekologicznego także po porodzie. Zajrzyj do naszego innego artykułu o tym kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie.