Diagnostyka i leczenie bólu pleców. Od czego zacząć leczenie bólu pleców?

Diagnostyka i leczenie bólu pleców. Od czego zacząć leczenie bólu pleców?

Ból pleców to powszechny problem zdrowotny, który dotyka ludzi na całym świecie, co więcej, zmaga się z nim coraz więcej ludzi. Diagnostyka i leczenie tego schorzenia stanowią istotny obszar medycyny, mający ogromne znaczenie dla jakości życia pacjentów. W poradniku przyjrzymy się różnym metodom diagnozowania oraz skutecznym strategiom terapeutycznym, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym z powodu bólu pleców.

Diagnostyka bólu pleców – badania obrazowe i fizykalne

Diagnoza bólu pleców może obejmować zarówno badania obrazowe, jak i fizykalne. Oto niektóre z nich:

 • rentgen – może pomóc w wykryciu zmian zwyrodnieniowych, złamań czy innych problemów ze strukturą kręgosłupa,
 • rezonans magnetyczny (MRI) – pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna, krążki międzykręgowe czy nerwy,
 • tomografia komputerowa (CT) – może dostarczyć dokładnych obrazów kości i tkanek miękkich, co pozwala na wykrycie problemów z kręgosłupem, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego czy stenoza kręgosłupa.
 • badanie fizykalne – lekarz ocenia postawę, zakres ruchu, siłę mięśniową oraz sprawdza, czy występuje ból podczas wykonywania określonych ruchów.

Kiedy skonsultować się z lekarzem w sprawie bólu pleców

W niektórych przypadkach bólu pleców wymagają one pomocy specjalistycznej. Oto sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem bólu pleców:

 1. Ból pleców utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, pomimo stosowania domowych środków zaradczych.
 2. Ból pleców jest nasilony i nie ustępuje po zmianie pozycji ciała czy odpoczynku.
 3. Występują objawy neurologiczne, takie jak mrowienie, drętwienie czy osłabienie mięśni w kończynach.
 4. Ból pleców jest związany z utratą kontroli nad pęcherzem moczowym lub jelitami.
 5. Ból pleców występuje po urazie, takim jak upadek czy wypadek samochodowy.

W takich przypadkach lekarz specjalista może zlecić dodatkowe badania, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu pleców i opracować odpowiedni plan leczenia.

Leczenie bólu pleców – metody i strategie

Leczenie bólu pleców może obejmować różne metody i strategie, które pomagają złagodzić ból, poprawić funkcjonowanie kręgosłupa oraz zwiększyć jakość życia pacjenta. W zależności od przyczyny bólu, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, terapii ruchowej – fizjoterapii, masażów zdrowotnych czy terapii relaksacyjnej.

Jak złagodzić ból pleców? Leki przeciwbólowe i plastry na ból pleców

Złagodzenie bólu pleców może być osiągnięte poprzez stosowanie leków przeciwbólowych oraz plastrów na ból. Oto niektóre z nich:

 • paracetamol – popularny lek przeciwbólowy, który może pomóc w łagodzeniu bólu pleców o łagodnym do umiarkowanego nasilenia,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – takie jak ibuprofen czy naproksen, które oprócz działania przeciwbólowego, zmniejszają także stan zapalny w organizmie,
 • plastry na ból – zawierające substancje przeciwbólowe, które uwalniane są stopniowo przez skórę, pomagając w łagodzeniu bólu pleców.

Masaże lecznicze i ruch, który łagodzi ból

Masaże zdrowotne oraz ruchy łagodzące ból mogą być stosowane jako uzupełnienie farmakologicznego leczenia bólu pleców. Oto niektóre z nich:

 • masaż klasyczny i masaż relaksacyjny – polega na uciskaniu, rozcieraniu i ugniataniu mięśni, co pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni oraz poprawie krążenia krwi.
 • masaż punktów spustowych – skupia się na miejscach o zwiększonym napięciu mięśniowym, zwanych punktami spustowymi, które mogą powodować ból pleców.
 • ćwiczenia rozciągające – mają na celu zwiększenie elastyczności mięśni i stawów, co może pomóc w łagodzeniu bólu pleców.

Fizjoterapia i terapia relaksacyjna sposobem na ból pleców

Leczenie bólu kręgosłupa może obejmować terapię ruchową oraz terapię relaksacyjną, które mają na celu poprawę funkcjonowania kręgosłupa oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Oto niektóre z nich:

 • fizjoterapia – obejmuje różne techniki terapeutyczne, takie jak ćwiczenia wzmacniające, mobilizacje stawów czy terapię manualną, które pomagają w poprawie funkcjonowania kręgosłupa,
 • terapia relaksacyjna – polega na stosowaniu technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy biofeedback, które pomagają w redukcji stresu i napięcia mięśniowego.

Warto pamiętać, że leczenie bólu pleców powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz przyczyny bólu. W przypadku przewlekłego bólu pleców, ważne jest także zaangażowanie pacjenta w proces leczenia oraz stosowanie wielokierunkowego podejścia terapeutycznego.