Rodzaje dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty

Rodzaje dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty

Dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty mogą obejmować szeroki zakres problemów zdrowotnych, zarówno bólowych, jak i związanych z układem ruchu. Poniżej omówimy różne rodzaje dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty, oraz jak specjalista może pomóc w ich leczeniu.

Jak fizjoterapeuta może pomóc, kiedy dokucza Ci ból

Dolegliwości bólowe to jedne z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów. Ból może mieć różne przyczyny, takie jak urazy, przeciążenia, choroby zwyrodnieniowe czy zaburzenia postawy. Fizjoterapeuta pomaga pacjentom w leczeniu bólu poprzez:

 • diagnozę przyczyny bólu i opracowanie indywidualnego planu terapii;
 • stosowanie różnych technik terapeutycznych, takich jak terapia manualna, kinesiotaping czy elektroterapia lub inna, którą fizjoterapeuta uzna za najbardziej odpowiednią;
 • nauczanie pacjentów ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, które pomagają w redukcji bólu i poprawie funkcjonowania układu ruchu
.

Rehabilitacja bólu – jakie metody stosowane są przez fizjoterapeutów

Metody stosowane w rehabilitacji bólu obejmują wiele technik i podejść terapeutycznych. Niektóre z nich to:

 1. Terapia manualna – obejmuje różne techniki masażu, mobilizacji stawów i manipulacji, które pomagają w redukcji bólu i poprawie ruchomości.
 2. Ćwiczenia terapeutyczne – indywidualnie dobrany program ćwiczeń, który wzmacnia mięśnie, poprawia elastyczność i koordynację ruchową.
 3. Terapia cieplna i zimna – stosowanie ciepła lub zimna w celu zmniejszenia stanu zapalnego, bólu i obrzęku.
 4. Elektroterapia – wykorzystanie prądu elektrycznego w celu stymulacji mięśni, zmniejszenia bólu i przyspieszenia procesu gojenia.
 5. Terapia Indiba – wspomaga przywracanie komórek do prawidłowego funkcjonowania oraz pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki tym procesom, następuje znaczne przyspieszenie regeneracji, gojenia czy zastępowania starych i niepotrzebnych już komórek, nowymi.

Wybór odpowiednich metod terapeutycznych zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju dolegliwości oraz celów terapii.

Problemy z układem ruchu – kiedy może pomóc fizjoterapeuta?

Wiele problemów związanych z układem ruchu może wymagać interwencji fizjoterapeuty. Należy zgłosić się do fizjoterapeuty, jeśli doświadczasz takich problemów jak:

 • przewlekłe bóle stawów, mięśni czy kręgosłupa;
 • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie, schodzenie po schodach czy podnoszenie przedmiotów;
 • wady postawy, takie jak skolioza, lordoza czy kifoza

Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre dolegliwości z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów fizjoterapii mogą wymagać szerszej diagnostyki i konsultacji z innymi specjalistami, np. lekarzem ortopedą.